Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Oświetlenie w kuchni – co wybrać?

Oświetlenie w kuchni – co wybrać?

Oświetlenie w kuchni – co wybrać?

Dobre oświetlenie w kuchni to połowa sukcesu - jest ono niezbędne do wykonywania wielu podstawowych czynności.

Oświetlenie podstawowe

Światło w centralnym miejscu na suficie to niezbędny element każdej kuchni (o oświetleniu więcej dowiesz się tutaj). Używamy go najdłużej i najczęściej. Warto więc zadbać o to, aby dawało nam odpowiednią i równomierną ilość światła. Dobrze jest zaplanować je tak, by najpierw odbijało się od sufitu i padało na pozostałe sprzęty.

Wybierając oświetlenie ogólne, nie musimy decydować się na tradycyjną lampę z jednym kloszem. Może to być plafon lub żyrandol. Bardzo dobrze prezentują się halogeny, które zamocowane są na linkach lub na szynie. Innym ciekawym rozwiązaniem jest np. lampa z możliwością zmiany kąta padania światła lub oprawy posiadające filtry rozpraszające światło we wszystkich kierunkach. Niektórzy decydują się na listwy halogenowe złożone z kilku reflektorów z możliwością regulacji kierunku i kąta nachylenia lub oprawy świecące w dół (typu downlight).

 

Dodatkowe oświetlenie (funkcyjne)

Niestety światło centralne jest mało efektywne, a ponadto niekorzystnie wpływa na wzrok. Meble kuchenne z reguły ustawione są pod ścianami, więc podczas przygotowywania posiłków będziemy obróceni plecami do światła. Spowoduje to zacienienie miejsc, w których wykonujemy najczęstsze czynności. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia tych miejsc.

Na pewno warto przemyśleć zamontowanie dodatkowego oświetlenia nad stołem w kuchni. Takie światło powinno równomiernie doświetlić cały blat, nie oślepiając przy tym osób spożywających posiłek. Świetnie sprawdzą się małe lampki halogenowe, zamontowane pod wiszącymi szafkami. Istnieje możliwość zamontowania halogenów nad górnymi szafkami, aby oświetlić blat kuchenny. Jeśli mamy w kuchni wyspę, powinniśmy zastosować ekran, który podwiesza się do sufitu i umieszcza się w nim lampy.

Wybierając właściwe oświetlenie, możemy zatuszować niektóre minusy pomieszczenia. Np. w małej kuchni możemy oświetlić sufit, aby optycznie podwyższyć wnętrze. Świetnie sprawdza się ta metoda w blokach, gdzie zazwyczaj kuchnie są dość małe. W wąskiej kuchni można mocno oświetlić jedną ze ścian, dzięki czemu będzie ona wydawała się szersza. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wielu rozproszonych punktów świetlnych; kuchnia będzie wydawała się wtedy większa, bardziej przestronna.

 

Oświetlenie dekoracyjne

Wspaniałym elementem dekoracyjnym kuchni jest oświetlenie.  Nadaje ono klimat temu pomieszczeniu i uzupełnia oświetlenie podstawowe.

Jako oświetlenie dekoracyjne najlepiej sprawdzą się oprawy halogenowe lub diody LED. Można je zamontować nad szafkami kuchennymi. Jeśli mamy w kuchni przeszklone szafki, to możemy zamontować w nich oświetlenie, aby podświetlić ich zawartość. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu taśmy LED-owe, które są bardziej energooszczędne. Pojedyncze oprawki z diodami LED-owymi można zamontować pod szafkami kuchennymi w równych odstępach, aby osiągnąć efekt równomiernego oświetlenia blatu.