Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Nowoczesny pokój dziecka wymaga przemyślanego projektu. Uważaj na popularne błędy

Nowoczesny pokój dziecka wymaga przemyślanego projektu. Uważaj na popularne błędy

Nowoczesny pokój dziecka wymaga przemyślanego projektu. Uważaj na popularne błędy

Na chwilę zanim kupisz meble do pokoju dziecka, rzuć raz jeszcze okiem na swój projekt i upewnij się, że optymalnie zagospodarowałeś przestrzeń. Każdy, nawet drobny błąd może skutecznie zburzyć proporcje i być powodem, dla którego maluch nie będzie czuł się komfortowo.

Roboczy projekt pokoju dziecka to podstawa

Jeśli nie masz gotowego projektu pokoju dziecięcego, weź do ręki kartkę i ołówek. Wcześniej zmierz dokładnie pomieszczenie i nanieś je na papier w dowolnej skali. Wszystkie duże elementy wyposażenia, a w tym m.in. szafę, półki, biurko i fotel wytnij z kawałka kartonu i przesuwaj po szkicu.

Nie spiesz się. Zanim kupisz meble, roboczemu projektowi daj przynajmniej kilka dni. Nie musisz być światowej klasy projektantem; wystarczy, że nie popełnisz kilku popularnych błędów, jakie są typowe dla pokojów dziecięcych.

 

4 błędy, których nie wybacza pokój dziecka

Błąd 1: Zbyt mały dystans między kolejnymi elementami wyposażenia pokoju

Pamiętasz swój projekt nakreślony na kartce papieru? Zaznacz na nim miejsca, w których otwierają się drzwi, szuflady itd. W ten sposób upewnisz się, że otwarte latem okno nie utrudni dziecku np. korzystania z biurka, a pozostawione skrzydło szafy wnękowej nie będzie zagrożeniem podczas zabawy na podłodze.

 

Błąd 2: Tylko 1 źródło światła w pokoju

Pokój dziecięcy wymaga przynajmniej 3 różnych źródeł światła pod postacią:

  • lampy sufitowej do oświetlenia ogólnego,
  • lampki biurkowej do pracy i zabawy,
  • lampki nocnej do snu.

Na oszczędzaj na projekcie wnętrz. Upewnij się, że każda lampa jest bezpieczna i zapewnia odpowiednią jasność. Pamiętaj, że dziecko nie powinno wytężać wzroku korzystając wyłącznie z plafonu sufitowego lub żyrandola odrabiając lekcje.

 

Błąd 3: Ładne, ale przypadkowe biurko do nauki

Wybór biurka dziecięcego nie może być dziełem przypadku. Kolor, kształt i sposób wykończenia nie są najważniejsze, szczególnie jeśli urządzasz pokój kilkunastolatka. Pamiętaj o optymalnej wysokości oraz wymiarach blatu. Zadbaj, aby biurko było nie mniejsze niż: 70 x 120 x 50 centymetrów: odpowiednio dla wysokości, szerokości i głębokości.

 

Błąd 4: Klasyczne firany w miejscu rolety okiennej

Mimo że firany przeżywają swoją drugą młodość i znów coraz częściej pojawiają się w polskich domach, to pokój dziecięcy wymaga przesłon o płynnej regulacji stopnia zaciemnienia. Możesz zdecydować się albo na rolety typu dzień i noc, albo na klasyczne rolety wolnowiszące.

W ofertach polskich producentów pojawiają się także rolety, na które możesz nadrukować dowolną grafikę, np. ulubioną postać dziecka z kreskówki.

Artykuł napisany we wspłópracy z firmą DreamDesign Kraków - projekty wnętrz.