Nowoczesny pokój dziecka wymaga przemyślanego projektu. Uważaj na popularne błędy

Na chwilę zanim kupisz meble do pokoju dziecka, rzuć raz jeszcze okiem na swój projekt i upewnij się, że optymalnie zagospodarowałeś przestrzeń. Każdy, nawet drobny błąd może skutecznie zburzyć proporcje i być powodem, dla którego maluch nie będzie czuł się komfortowo.
Roboczy projekt pokoju dziecka to podstawa
Jeśli nie masz gotowego projektu pokoju dziecięcego, weź do ręki kartkę i ołówek. Wcześniej zmierz dokładnie pomieszczenie i nanieś je na papier w dowolnej skali. Wszystkie duże elementy wyposażenia, a w tym m.in. szafę, półki, biurko i fotel wytnij z kawałka kartonu i przesuwaj po szkicu.
Nie spiesz się. Zanim kupisz meble, roboczemu projektowi daj przynajmniej kilka dni. Nie musisz być światowej klasy projektantem; wystarczy, że nie popełnisz kilku popularnych błędów, jakie są typowe dla pokojów dziecięcych.
4 błędy, których nie wybacza pokój dziecka
Błąd 1: Zbyt mały dystans między kolejnymi elementami wyposażenia pokoju
Pamiętasz swój projekt nakreślony na kartce papieru? Zaznacz na nim miejsca, w których otwierają się drzwi, szuflady itd. W ten sposób upewnisz się, że otwarte latem okno nie utrudni dziecku np. korzystania z biurka, a pozostawione skrzydło szafy wnękowej nie będzie zagrożeniem podczas zabawy na podłodze.
Błąd 2: Tylko 1 źródło światła w pokoju
Pokój dziecięcy wymaga przynajmniej 3 różnych źródeł światła pod postacią:
- lampy sufitowej do oświetlenia ogólnego,
- lampki biurkowej do pracy i zabawy,
- lampki nocnej do snu.
Na oszczędzaj na projekcie wnętrz. Upewnij się, że każda lampa jest bezpieczna i zapewnia odpowiednią jasność. Pamiętaj, że dziecko nie powinno wytężać wzroku korzystając wyłącznie z plafonu sufitowego lub żyrandola odrabiając lekcje.
Błąd 3: Ładne, ale przypadkowe biurko do nauki
Wybór biurka dziecięcego nie może być dziełem przypadku. Kolor, kształt i sposób wykończenia nie są najważniejsze, szczególnie jeśli urządzasz pokój kilkunastolatka. Pamiętaj o optymalnej wysokości oraz wymiarach blatu. Zadbaj, aby biurko było nie mniejsze niż: 70 x 120 x 50 centymetrów: odpowiednio dla wysokości, szerokości i głębokości.
Błąd 4: Klasyczne firany w miejscu rolety okiennej
Mimo że firany przeżywają swoją drugą młodość i znów coraz częściej pojawiają się w polskich domach, to pokój dziecięcy wymaga przesłon o płynnej regulacji stopnia zaciemnienia. Możesz zdecydować się albo na rolety typu dzień i noc, albo na klasyczne rolety wolnowiszące.
W ofertach polskich producentów pojawiają się także rolety, na które możesz nadrukować dowolną grafikę, np. ulubioną postać dziecka z kreskówki.
Artykuł napisany we wspłópracy z firmą DreamDesign Kraków - projekty wnętrz.