Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Najważniejsze elementy aranżacji sypialni

Najważniejsze elementy aranżacji sypialni

Najważniejsze elementy aranżacji sypialni

Spokojny i głęboki sen jest niezwykle ważnym elementem naszego codziennego funkcjonowania. Dzięki niemu zapewniamy sobie długie, zdrowe życie i regenerujemy organizm. Dlatego tak ważny jest wystrój i wyposażenie miejsca, w którym śpimy. Jak powinna wyglądać dobrze zaplanowana sypialnia?

Po pierwsze: ergonomia 

Przy aranżowaniu jakiegokolwiek pomieszczenia należy zawsze zadać sobie pytanie o funkcję, jaką ma ono pełnić. To bardzo ważne już na etapie rozplanowywania przestrzeni oraz rozglądania się za odpowiednimi meblami. Udana aranżacja wnętrz powinna łączyć w sobie kreatywny design z  wygodą mieszkaniową. Głównym punktem każdej sypialni jest łóżko. Ważny jest zarówno jego rozmiar, jak i położenie oraz materiał, z jakiego zostało wykonane. Szczególnie trudne w zaprojektowaniu są sypialnie małe lub wąskie i długie, które często wymagają dostawienia łózka do ściany, co ogranicza jednemu z partnerów dostęp (jeśli łóżko jest dwuosobowe). Zazwyczaj jednak nie jest to konieczne – wystarczy dobrze zastanowić się nad innymi możliwościami. 

Niemniej istotna jest pojemna szafa. Właściciele co większych sypialni mogą puścić wodze fantazji, decydując się na fikuśne komody i półki. W tych mniejszych z kolei najlepiej sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi, najlepiej zaopatrzonymi w lustra. W ten sposób oprócz możliwości dokładnego przyglądania się zyskamy też optyczne powiększenie pomieszczenia. W maksymalny sposób wykorzystamy również dostępną przestrzeń do przechowywania garderoby czy też różnych przedmiotów.

Elementem, który często w domach okazuje się dziełem przypadku, jest oświetlenie. Ma ono znaczenie nie tylko dla designu, ale także dla funkcji pomieszczenia. Dzięki odpowiednio dobranym lampom aranżacja wnętrz zyskuje całkowicie nowy charakter i gwarantuje komfort domownikom. Obowiązkowymi punktami świetlnymi w sypialni są lampki nocne. To także problem małych pomieszczeń, w których brakuje miejsca na szafki pod oświetlenie. W przypadku takich właśnie małych pomieszczeń dobrze jest pokusić się o niekonwencjonalne rozwiązania, w których specjalistami są projektanci wnętrz. W swoich aranżacjach często decydują się oni na ciekawe, niczym nieprzypominające starodawnych, kinkiety lub długie lampy sufitowe, sięgające aż do łózka. Innym rozwiązaniem jest zabudowanie ściany nad łóżkiem w funkcjonalne szafki i półki i podwieszenie do nich punktów świetlnych, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy. Warto pamiętać, że z jednej strony oświetlenie w sypialni powinno umożliwiać swobodne czytanie lub poranny makijaż przy toaletce, a z drugiej - być na tyle dyskretne, by nie rozbudzać i nie drażnić domowników.

Osoby przepadające za drzemkami w ciągu dnia lub prowadzące nieregularny tryb życia powinny pomyśleć o odpowiednich roletach lub zasłonach. Choć te drugie pozwalają nadać sypialni przytulny i intymny charakter, nie sprawdzą się w małych wnętrzach. Powodują bowiem optyczne zmniejszenie przestrzeni, zwłaszcza gdy wykonane są grubych materiałów w ciemnej kolorystyce. Wówczas najlepiej jest z nich zrezygnować na rzecz rolet, żaluzji lub ażurowych firan.

 

Po drugie: design 

Zatrzymajmy się na chwilę przy temacie kolorów. Mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie; niektóre pobudzają, inne działają reklasująco. Z zasady w sypialni nie stosujemy intensywnych kolorów w odcieniach czerwieni, różu i pomarańczy, ponieważ mogą wyzwalać w nas energię i zakłócać spokojny sen. Mile widziane są z kolei wszelkie odcienie bieli, szarości i pastelowe barwy, które wydobywają z wnętrza przytulność oraz dodatkowo optycznie je powiększają. 
 
Istotny jest także kolor mebli, który powinien współgrać z charakterem pomieszczenia. Współczesna aranżacja wnętrz przeszła doniosłą metamorfozę w szukaniu kreatywnych i estetycznych rozwiązań. Za jej sprawą coraz częściej odchodzimy od standardowych, gotowych kompletów mebli na rzecz poszczególnych elementów, które na pozór do siebie nie pasują, a jednak, połączone, dają wyjątkowy efekt.

 

Po trzecie: charakter 

Sugerując się pomysłami podpatrzonymi w magazynach i na portalach internetowych, możemy nadać swojej sypialni zbyt katalogowy i płaski charakter. A trzeba pamiętać, że aranżacja wnętrz to nie tylko poszukiwanie piękna, ale przede wszystkim indywidualnego stylu. Bardzo często udaje się go uzyskać poprzez zaimplementowanie ciekawych dodatków, np. zdjęć i wspólnych pamiątek. Dzięki nim żaden z gości nie będzie miał wątpliwości co do tego, w czyim mieszkaniu się znajduje.

Odpowiedni klimat w sypialni można uzyskać nie tylko dzięki zaopatrzeniu jej w lustra i fotografie w ramkach. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych wzorów i faktur, które należy z sobą umiejętnie łączyć. Miłym akcentem może być też puchaty dywan, ocieplający wnętrze i gwarantujący stopom miękkie i ciepłe lądowanie przy wychodzeniu z łóżka.

Na samym końcu warto jeszcze nadmienić, że złym pomysłem jest wstawianie do sypialni telewizora. Przeważająca część osób nie wyobraża sobie zaśnięcia bez telewizji, a także porannego przebudzenia bez aromatycznej kawy popijanej przy akompaniamencie programów śniadaniowych. Telewizor jednak jest nie tylko mało designerski, ale również pogarsza jakość snu i powoduje zmęczenie. Każdy, komu zależy na porządnym wypoczynku, powinien zrezygnować z oglądania filmów bezpośrednio przed snem.


Aranżacja wnętrz to zajęcie bardzo przyjemne, ale też wymagające pomysłowości. Nie skupiajmy się tylko na designie, materiałach i funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Nie zapominajmy o przeniesieniu do aranżowanego wnętrza cząstki siebie. Podkreślenie indywidualnego charakteru pomieszczenia zapewni ogromną satysfakcję i dobre samopoczucie, dzięki czemu z przyjemnością położymy się do łóżka po dniu pełnym wrażeń.