Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Mieszkanie z klasą – ile kosztuje wynajęcie projektanta wnętrz?

Mieszkanie z klasą – ile kosztuje wynajęcie projektanta wnętrz?

Mieszkanie z klasą – ile kosztuje wynajęcie projektanta wnętrz?

Styl, wygoda, funkcjonalność oraz klimat - to najważniejsze cechy, które czynią nasze mieszkanie domem. Jednak często zdarza się, że samodzielnie trudno nam połączyć wygląd i styl z funkcjonalnością w życiu codziennym.

Z pomocą przychodzą profesjonalni projektanci wnętrz.

Jeśli mamy już lokum i zdecydujemy się na skorzystanie z usług projektanta, pierwszą decyzją będzie wybór odpowiedniej do tego osoby. Ceny rynkowe za tego typu usługi ustalane są w oparciu o metraż mieszkania oraz renomę projektanta. I tak jak w przypadku innych rodzajów usług, im bardziej znana jest „marka” projektanta, tym większe koszta poniesiemy z tytułu jego wynajęcia.

Najbardziej podstawową formą współpracy z projektantem jest porada. Zazwyczaj kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak często można ją uzyskać nawet za darmo. Bardzo często może zdarzyć się, że nasza pierwsza rozmowa z projektantem będzie ostatnią, z prostego powodu – jego wizja nie zawsze musi pokrywać się z naszą. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby dobrze zorientować się na rynku, zwłaszcza jeśli nasz budżet nie do końca pozwala na wybór dowolnego artysty, zwłaszcza że wymagania co do mieszkania bezpośrednio łączą się z naszym gustem, a jak wiadomo – o gustach się nie dyskutuje. Warto więc rozejrzeć się za nieco mniej rozpoznawalnymi nazwiskami, ponieważ może zdarzyć się, że to właśnie wizja osoby początkującej będzie w największym stopniu pokrywać się z naszą. Zdarza się też, że sklep z artykułami domowymi zatrudnia projektanta, którego usługi wliczone są w cenę mebli.

Jeśli znaleźliśmy już tego jedynego, z którym chcemy współpracować, pierwszym krokiem jest przedstawienie przez niego projektu koncepcyjnego, do którego niezbędny będzie rekonesans naszego mieszkania. Pomiary ścian, okien, drzwi a nawet rozmieszczenie gniazdek – wszystko to wlicza się w koszty tego projektu, za który przyjdzie nam zapłacić około 30% ceny całego projektu. To również czas dla nas - możemy wóczas obejrzeć próbki kolorów, materiałów etc.

Kolejnym krokiem w drodze do wymarzonego mieszkania będzie projekt wykonawczy, czyli tak naprawdę konkretna dokumentacja techniczna, w którą wliczać się będzie ewentualny projekt przebudowy, kolorystka ścian czy podłóg, a także przewidziane sprzęty czy meble. To właśnie koszt tej usługi najbardziej uzależniony jest  od wybranego projektanta, u osób początkujących może to być kwota sięgająca 50 zł za m2, jednak u rozpoznawalnych projektantów może ona przekraczać nawet 200 zł za m2. To, ile projektów wnętrz otrzymamy w ramach projektu wykonawczego, powinno być ściśle określone w umowie. 

Nadzór autorski może być wliczony w cenę projektowania wnętrz, ale zdarza się, że będzie traktowany jako dodatkowa usługa – liczona na godziny lub dniówki. Zdecydowanie się na takowy nadzór daje nam jednak pewność wykonania projektu dokładnie tak, jak sobie tego życzymy. Wszystkie kwestie dotyczące nadzoru warto ustalić już przy podpisywaniu umowy, ponieważ może on mieć różny zakres – od kilku wizyt na budowie do angażowania się w zakupy i ścisłą współpracę z wykonawcą.