Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Mała łazienka dla seniora - jak zagospodarować przestrzeń?

Mała łazienka dla seniora - jak zagospodarować przestrzeń?

Mała łazienka dla seniora - jak zagospodarować przestrzeń?

Wyposażenie niewielkiej łazienki zawsze jest sporym wyzwaniem. Co więcej, jeśli przestrzeń musimy dopasować do potrzeb osoby starszej, koniecznie należy przemyśleć niemal każdy jej element. Na co zwrócić uwagę przy aranżacji łazienki dla seniora?

Jakie meble do łazienki?

Wybierając meble do niewielkiej łazienki, warto zadbać o ich prostą konstrukcję, która nie będzie niepotrzebnie zajmowała przestrzeni. Minimalistyczne szafki znacznie łatwiej utrzymać w czystości, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla seniorów. Zadbajmy o to, by meble posiadały wygodne i masywne uchwyty. Wyposażenie idealne do niewielkiej łazienki znajdziemy w ofercie sklepu Defra.

W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybrać meble bardziej tradycyjne, wykonane z ciemnego drewna, lub jasne nowoczesne produkty, idealne do niewielkich przestrzeni. Szukając odpowiedniego wyposażenia, wybierajmy szafki czy stojaki posiadające stabilne, mocne nóżki. Drzwiczki szafek nie powinny uderzać o ścianę czy inne meble. Dzięki temu unikniemy ryzyka przewrócenia mebla podczas korzystania z przestrzeni. Odpowiednio dopasowane umeblowanie zapewni domownikom nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. Urządzając łazienkę dla seniora, zadbajmy o to, aby mimo niewielkiej przestrzeni znalazło się w niej wystarczająco dużo szafek czy półek, w których pomieścimy wszystkie niezbędne rzeczy.

 

Prysznic dobrany do indywidualnych potrzeb

Prysznice bez brodzika zyskują na popularności. Jest to rozwiązanie jednocześnie praktyczne i eleganckie, doskonałe do każdej łazienki. Starszym osobom znacznie łatwiej jest wejść do strefy prysznica, gdy nie trzeba wysoko podnosić nóg. Dobrym pomysłem będzie również wstawienie niewielkiego krzesła prysznicowego, na którym można usiąść w trakcie kąpieli.

W przypadku wyjątkowo niewielkich łazienek alternatywą mogą być płaskie brodziki. Zadbajmy o odpływ, który zagwarantuje szybkie odciąganie wody. Na ścianie warto zamontować półkę na kosmetyki lub inne akcesoria. Tak przygotowana przestrzeń do kąpieli  będzie wygodna i jednocześnie estetyczna. Podczas aranżowania łazienki nie zapominajmy konsultować się z osobą, która będzie z niej korzystać w przyszłości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dopasujemy wnętrze do jej indywidualnych potrzeb.

 

Dodatkowe akcesoria łazienkowe

Wśród dodatkowych elementów, które pozytywnie wpłyną na komfort użytkowania łazienki, powinny znaleźć się wygodne uchwyty na ręcznik lub ich bardziej masywne wersje, które posłużą osobie starszej do podpierania się. Pod prysznicem ułóżmy maty antypoślizgowe. Warto również zadecydować się na zakup dodatkowych niewielkich stolików czy taboretów, na których osoba biorąca prysznic będzie mogła zostawić wygodnie ubrania lub kosmetyki.

W szufladach umieśćmy dopasowane organizery, dzięki którym utrzymanie porządku będzie znacznie łatwiejsze. Możemy też zainwestować w różne dodatkowe akcesoria. Wówczas będziemy mieli pewność, że w łazience jest wszystko, co potrzebne.

 

Odpowiednio dopasowane do potrzeb seniorów wyposażenie łazienki znacznie podniesie komfort życia. Pamiętajmy jednak, że oprócz zapewnienia najbliższym bezpieczeństwa warto zadbać również o to, by meble były estetyczne i eleganckie. Dopasowane szafki, uchwyty czy wygodny brodzik będą służyły przez długi czas, dlatego warto zdecydować się na przemyślaną inwestycję. Zastosowanie prostych rozwiązań zagwarantuje, że każda starsza osoba będzie w stanie samodzielnie codziennie korzystać z tak urządzonej przestrzeni.