Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim

Dom urządzony w stylu angielskim to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie przytulne wnętrza i lubią otaczać się wieloma ozdobami. Oprócz tego jednak stawiają na praktyczność. I taka właśnie jest tutaj kuchnia – praktyczna i pełna ozdób.

W tym szaleństwie jest wygoda

Angielskie wnętrza są przede wszystkim przytulne, ale bywają też przytłaczające. Jedno i drugie jest efektem tendencji do łączenia różnych elementów. Eklektyzm widać głównie w dobieraniu wzorów – pionowe pasy współistnieją ze szkocką kratą oraz motywami kwiatowymi. Do tego wszędzie dają o sobie znać dodatki – figurki porcelanowe, bibeloty, fikuśne ramki. Kto boi się natłoku rzeczy, może postawić na delikatne motywy i lekkie tkaniny, ale należy pamiętać, że wnętrze angielskie nigdy nie będzie minimalistyczne. Można być za to pewnym, że zawsze czekają nas w nim wygoda, ciepłe barwy, miękkie meble wypoczynkowe i ogrom poduszek. Jeśli zaś chodzi o praktyczność, najpierw poszukajmy jej w kuchni.


Pora na herbatę

Kuchnia angielska ma być nie tylko ładna i wystylizowana, ale także funkcjonalna i przestronna. W takiej aranżacji doskonale sprawdzi się wyspa. Zabudowa kuchenna natomiast powinna tworzyć ciąg mebli składających się z szafek, półek, przeróżnych schowków i przegródek, które umożliwią nam przechowanie mnóstwa rzeczy. Charakterystyczne są tu fronty szafek z przeszklonymi witrynami.

We wnętrzach angielskich często dominują antyki, ale dużo elementów jest też stylizowanych i widać to także w kuchni – kuchenka i okap mają nawiązywać do oprawy kominkowej, a określoną estetykę posiada nawet kran (kurki w kształcie dźwigni lub kwiatków).

Jak można się domyślić, pożądanego wyrazu kuchni w stylu angielskim nadadzą dekoracje. Na obrusach, zasłonach, firankach, serwetkach, ściereczkach czy poduszkach na krzesła odnajdziemy kwiaty, kratę i pasy. Przestrzeń pod zlewem zwykle zasłania kwiecista, marszczona u góry zasłonka. Na szerokich parapetach lub na blacie kuchennym często stoją gliniane donice z ziołami. Jeśli decydujemy się na tego typu kuchnię, obowiązkowym zakupem niech będzie komplet do picia herbaty – czajnik oraz filiżanki w kwiaty to uwieńczenie takiej aranżacji.


Elżbieta Gwóźdź