Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Jaki fotel wybrać do salonu?

Jaki fotel wybrać do salonu?

Jaki fotel wybrać do salonu?

Zajmując się urządzaniem wnętrza, zawsze zwracamy uwagę na najbardziej istotne elementy, takie jak szafa, stół i łóżko. Podobnie jest z wystrojem salonu.

Kiedy jednak wiemy już, jak zagospodarować przestrzeń, zaczynamy rozglądać się za dodatkami, które sprawią, że nasz salon nabierze ostatecznego kształtu. Co okazuje się w takiej sytuacji bardzo pomocne? Oczywiście jest to wygodne krzesło lub fotel.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet niewielki dodatek w postaci fotela może wpłynąć na ostateczny efekt. Mało tego, fotel jest nie tylko znakomitym uzupełnieniem. Jego zadaniem jest przed wszystkim zapewnić nam komfort podczas wypoczynku. Zobaczmy zatem, jaki rodzaj fotela do salonu będzie najlepszy i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Mniejszy salon

Zdarza się, że nasz salon nie ma zbyt wielkiej przestrzeni. Co w takiej sytuacji robić? Warto przemyśleć całą koncepcję już na poziomie wystroju wnętrza i skupić się na wyborze tylko jednego porządnego fotela jako elementu całości. Niewielki salon nie może być zbyt przeładowany, bo zabraknie w nim miejsca na swobodne przemieszczanie się. Jeżeli szukamy lekkiego dopełnienia nierzucającego się w oczy, dobry efekt mogą przynieść fotele o delikatnych opływowych kształtach oraz jasnych kolorach. Natomiast jeśli fotel ma być bardziej wyrazistym elementem wystroju wnętrza, to powinniśmy zdecydować się na coś z kwiatowym bądź abstrakcyjnym wzorem kontrastującym z kolorystyką reszty mebli. Powinien on jednak być jedynym takim elementem salonu, by nie zepsuć ostatecznego efektu.

 

Większy salon

Bardziej przestronne salony to już większe wyzwanie. W większej przestrzeni fotel nie jest już tylko zwykłym dopełnieniem i ozdobą. Pełni on rolę zasadniczą i spełnia istotne funkcje użytkowe. W dużym salonie, gdzie często mamy też sofę, pufy i stolik, fotel odgrywa pierwsze skrzypce.

Salon jest miejscem naszego odpoczynku i często pełni także rolę pokoju gościnnego. Nie może zabraknąć w nim wygodnych miejsc do siedzenia. W zależności od ogólnej charakterystyki wnętrza, fotele w salonie muszą być wygodne, a także powinny komponować się innymi elementami wnętrza. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie meble w stylu nowoczesnym i retro. Jest to także dobry pomysł na fotel do salonu. Wybierając fotel tapicerowany w stylu retro, możemy wzbogacić każdy rodzaj wnętrza. Niezależnie od tego, czy będzie ono utrzymane w jasnych kolorach, czy nie, fotel retro nada przytulności nawet wnętrzu o charakterze minimalistycznym. Taki fotel będzie zazwyczaj nieco kontrastował z resztą mebli - chyba że mamy w całym pomieszczeniu utrzymany styl retro - natomiast nowoczesne kształty będą dobrym dopełnieniem częściej spotykanych i modnych obecnie minimalistycznych wnętrz. Pamiętajmy także o tym, by nie przesadzać z ilością foteli. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się ustawienie: dwa fotele na jedną kanapę.

 

Decydując się na fotel do salonu, zwracajmy uwagę na aspekty funkcjonalne i estetyczne. Fotel ma nie tylko ładnie wyglądać. Będzie on pełnił także funkcję użytkową i zarówno nam, jak i naszym gościom musi być wygodnie. Jeżeli fotel pasuje do stylu wnętrza i jest wygodny, to znaczy, że zadanie zostało wykonane należycie.