Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Jak urządzić kawalerkę?

Jak urządzić kawalerkę?

Jak urządzić kawalerkę?

40 m², a nawet mniejszą przestrzeń, można zaaranżować tak, aby mieszkało się w niej dobrze, a deficyt miejsca nie odbierał poczucia komfortu. Pomogą nam w tym funkcjonalne meble, wykorzystanie jasnych kolorów oraz pomysłowe wydzielenie stref.

Gdzie z tym łóżkiem?

Standardowa kawalerka składa się z niedużej łazienki z WC, jednego pokoju oraz kuchni lub, co jest bardzo częste, z salonu połączonego z kuchnią. Ten pierwszy wariant może wydawać się wygodniejszy, ale wersja salon + kuchnia daje więcej możliwości i, przede wszystkim,  poczucie większej ilości przestrzeni.

Kuchnię jest też najłatwiej odgraniczyć od reszty pomieszczenia. Można to zrobić za pomocą niewielkiej wyspy lub, ewentualnie, stołu jadalnego, a także niewysokiego barku. W salonie pozostaje zaś wydzielić część sypialnianą oraz strefę pracy, opcjonalnie też wypoczynku i rozrywki. Uporządkowanie przestrzeni w ten sposób jest bardzo ważne, ponieważ w tak niewielkim mieszkaniu chaos byłby nie do przyjęcia, zwłaszcza, jeśli mieszka w nim więcej niż jedna osoba. Granice powinny być wyraźne, ale nie przytłaczające. Dlatego parawany lub regały stawiane na środku pokoju, służące właśnie do dzielenia przestrzeni, to nie najlepszy pomysł. Bezpieczniej wybrać bardziej subtelne rozwiązania. Strefę wypoczynku i rozrywki możemy zaznaczyć, na przykład, poprzez przesunięcie kanapy bliżej środka salonu i odwrócenie jej tyłem do pozostałej części. Biurko i krzesło do pracy stawiamy zaś po oknem, w rogu pokoju. Jeżeli starcza nam miejsca na łóżko, możemy, z kolei, pokusić się o ukrycie go za kotarą lub przesuwnymi, szklanymi drzwiami. Jedno i drugie można bowiem w dowolnym momencie rozsunąć, dzięki czemu nie ryzykujemy pomniejszeniem przestrzeni.


Stylistyczna harmonia

Nieprzemyślany dobór mebli, kolorów, ozdób i materiałów właśnie w kawalerce tworzy najgorszy widok. Spójność za to przynosi najlepsze efekty. Harmonijnie wykończone pomieszczenie, nawet, jeśli jest małe, nabiera lekkości. Meble kuchenne powinny być więc spójne stylistycznie i kolorystycznie z meblami salonowymi. Choć to częste rozwiązanie, zastanówmy się, czy warto dodatkowo oddzielać kuchnię od reszty przy pomocy płytek ceramicznych na podłodze. Nie fantazjujmy zbytnio z kształtami i wzorami. Sprawdzą się proste fronty i lekkie formy.


Ciasne, ale jasne

Ciemne kolory nie są najlepsze do małych pomieszczeń. Podobnie zresztą jak barwy jaskrawe. Kawalerka powinna być możliwie jak najbardziej jasna. Ściany białe lub pastelowe i delikatne, a także jasne meble, sprawią, że wnętrze wyda się większe. Oczywiście całość powinniśmy przełamać kontrastującymi akcentami i pod tym właśnie kątem dobierzmy dodatki. Zadbajmy o dużą ilość światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Okno nie może być zasłonięte ciężkimi zasłonami – ma przez nie wpadać jak najwięcej światła.


Bez funkcjonalnych mebli ani rusz!

Przydadzą się zwłaszcza, jeśli jesteśmy chomikami i nie lubimy nic wyrzucać (ogrom rzeczy trzeba przecież gdzieś upchnąć). Ale funkcjonalne meble muszą się znaleźć w każdej kawalerce, bo stanowią, po prostu, mądre rozwiązania, a takich właśnie potrzebujemy. Składany stolik, pufa ze schowkiem, szafa wnękowa – tego właśnie szukajmy w sklepach. Odpadają zaś wszelkiej maści meblościanki, ogromne stoły z zestawem krzeseł, itd. Przekonajmy się do uchwytów ściennych, na których powiesimy gabaryty (rower, składane krzesło). Łóżko z pojemnikiem na pościel to absolutne minimum, a łóżko na antresoli to już prawdziwy skarb, dzięki któremu zaoszczędzimy przestrzeń.


Elżbieta Gwóźdź