Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Dekoracje okienne - jak wybierać i łączyć tkaniny?

Dekoracje okienne - jak wybierać i łączyć tkaniny?

Dekoracje okienne - jak wybierać i łączyć tkaniny?

Rolety czy zasłony? Wcale nie musisz dokonywać drastycznego wyboru, by połączyć w swoim domu praktyczną funkcję rolet z dekoracyjną funkcją zasłon okiennych. Możesz wybrać jedno lub drugie albo jedno z drugim i stworzyć dekorację okienną, która będzie zachwycała!

Klasyka - zasłona z firanką

Klasyczne, znane nam doskonale z domów rodzinnych dekoracje okienne to standardowa kolorowa zasłona i biała firanka. Szalenie istotny jest dobór tkaniny firanki - do konkretnego pomieszczenia, a także do tkaniny zasłonek. Klasyczne firany z markizety będą fantastyczną dekoracją samą w sobie dla reprezentacyjnego okna. Te grubsze firany najlepiej komponują się z gładkimi, ciężkimi zasłonami. Będą one stanowiły wspaniałą dekorację okienną do salonu czy sypialni urządzonych w stylu klasycznym. Lżejsze firany z markizety sprawdzą się w pokoju dziecinnym czy w sypialni - przepuszczają one również więcej światła, więc dobrze jest zamontować je tam, gdzie pomieszczenie wymaga dobrego oświetlenia. Podobnie komponują się z zasłonami firany z żakardu. Dobrze przepuszczają światło, a zatem warto dobrać do nich grubsze zasłony, które skutecznie stłumią nadmiar słońca w upalny dzień.

 

Rolety okienne

Rolety na zamówienie to najczęściej wybierany sposób osłony przed nadmiernym światłem słonecznym oraz wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem są rolety na wymiar czy rolety rzymskie, świetnie sprawdzające się jako ochrona przed słońcem w dzień i jako ochrona przed spojrzeniami sąsiadów wieczorem. Wybierając rolety na wymiar w kasecie, możemy również zainstalować w pokoju zasłonki, stanowiące dekoracje okienne. W przypadku łączenia rolet z zasłonami i firankami warto pamiętać, że rolety pełnią funkcję stricte praktyczną. Można zatem w dowolny sposób udrapować zasłonkę lub firankę, dobierając je ze sobą tak, by tworzyły ciekawą dekorację okienną. Pamiętać należy jedynie, by wybierać cienkie zasłonki i firanki, które będą przepuszczały więcej światła. Zamówienie rolet na wymiar (przykładowo na https://decoinspiration.pl/k/272/rolety-rzymskie) daje możliwość stworzenia oryginalnej dekoracji okna. Pasują one zarówno do standardowych, jak i niestandardowych okien, dzięki czemu łatwo będzie je dopasować do konkretnego typu okna.Ozdoby dla firan i zasłon

Aby dekoracja okienna miała ciekawy charakter, warto pomyśleć o jej dodatkowym uszlachetnieniu. W bardzo okazałych, klasycznych i eleganckich salonach praktykuje się upinanie grubych, błyszczących zasłon przy karniszach za pomocą specjalnych spinek. Do pięknie udrapowanej zasłony pasować będą zasłonki udrapowane w podobny sposób, ozdobione specjalnymi klipsami. Szalenie modne jest również spinanie zasłon i firan na pewnej długości ozdobnymi spinkami. Sprawia to, że dostęp do okna jest bardzo wygodny, a jednocześnie zasłony mogą zostać w każdej chwili rozpięte i pełnić funkcję ochronną.

 

Dekoracje z samych firan

W nowocześnie urządzanych mieszkaniach często rezygnuje się całkowicie z zasłon, wieszając jedynie lekką, cienką firanę. Może ona mieć ciekawy wzór lub fakturę; jej ozdobą może być udrapowanie czy spięcie albo zawieszenie w ciekawy sposób na karniszu. Możliwości wykonania dekoracji okiennych jest całe mnóstwo - warto nie ograniczać się jedynie do klasycznej firany z żakardu o długości do parapetu wraz z grubymi, nudnymi zasłonami do podłogi, zwisającymi smętnie po obu stronach okna. Zasłony z firanami lub roletami mogą tworzyć naprawdę piękne dekoracje okienne - warto więc popuścić wodze fantazji i zdecydować się na coś wyjątkowego! Na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych modeli w różnych kolorach, wzorach i strukturach materiałów, jednak jeśli nie mamy czasu i pomysłu na dekorację, warto zamówić szycie firanki (firmę oferującą profesjonalne usługi w tym zakresie znajdziesz przykładowo tutaj). Fachowcy przyjadą ze wzornikiem tkanin, doradzą w kwestii doboru odpowiedniego modelu oraz uszyją dekorację okienną, która zaspokoi najbardziej wygórowane potrzeby.


Łączenie tkanin i deseni

Zarówno rolety na zamówienie, jak i zasłony czy firany należy dobierać do aktualnej stylistyki danego pomieszczenia oraz natężenia nasłonecznienia. Zwiewne, muślinowe, gładkie firany można połączyć ze zdobnymi, nieco cięższymi zasłonami. Wybierając firanę w ciekawy deseń, zrezygnuj z wzorzystej tkaniny zasłony, postaw na gładkość i jednolitość. Grube, mięsiste zasłony będą lepszym uzupełnieniem wzorzystych firan. Jednak świetnie sprawdzą się też jako przeciwwaga dla muślinowych firanek. Wszystko zależy od tego, jak te dwa elementy będą ze sobą współgrały.

Dopasowanie osłony okiennej zależne jest od naszych własnych preferencji oraz stylistyki całego wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wariant, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw każdego z nich!