Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Antyki w nowoczesnych wnętrzach

Antyki w nowoczesnych wnętrzach

Antyki w nowoczesnych wnętrzach

Antyki mogą być niezwykle ciekawym elementem aranżacyjnym, który z powodzeniem można wykorzystać przy projektowaniu nowoczesnego wnętrza. O tym, jak to zrobić, aby nie przesadzić, piszemy poniżej.

Mieszkanie wypełnione antykami to marzenie niejednego estety. Meble w starym stylu nadają pomieszczeniu wyjątkowy klimat i są bardzo atrakcyjnym dopełnieniem całości. Należy jednak zachować umiar przy kupowaniu tego typu sprzętów, a także kierować się kilkoma zasadami. W przeciwnym razie Twoje mieszkanie może zamienić się w muzeum.

 

Wstawiaj meble z umiarem

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania aranżacyjne, pamiętaj, że Twoje mieszkanie nie jest i nie będzie barakowym czy renesansowym pałacem. Antyki powstały z myślą o pewnym określonym stylu aranżacyjnym, który dawno już odszedł do lamusa. Dlatego gromadzenie niezliczonej ilości dawnych mebli w nowoczesnym mieszkaniu może okazać się pomysłem chybionym. To samo dotyczy antycznych obrazów czy rzeźb – Twoim zamysłom zawsze powinien przyświecać umiar.

 

Jak wkomponować antyki w nowoczesne wnętrze?

Jeśli chciałbyś mieć w swoich czterech kątach secesyjną komodę lub biurko w stylu art deco, bądź jakikolwiek inny stary mebel, zastanów się, czy będzie on harmonizował z pozostałymi elementami wystroju. Aby uzyskać zadowalający efekt, umebluj pomieszczenie tak, aby antyk stał się punktem centralnym wystroju, skupiającym na sobie uwagę. Chyba nie musimy podkreślać, że powinien on być przedmiotem dobrej klasy (w końcu to na nim spoczną wszystkie spojrzenia). Należy też zwrócić uwagę na to, że stary mebel można wyeksponować odpowiednim oświetleniem.

W drugiej kolejności należy zadbać o otoczenie antyku. Powinno ono być możliwie neutralne, aby stanowiło jedynie tło. Jeśli jednak z takich czy innych powodów nie możesz sobie pozwolić na zapewnienie antykowi nierzucającego się w oczy sąsiedztwa, dobierz otaczające go przedmioty w taki sposób, aby nie zwracały na siebie zbytniej uwagi. W braku innych rozwiązań mogą to być proste, bezpretensjonalne meble ze stali, szkła lub gładkiego MDF’u.

Warto też usytuować stare sprzęty jak najdalej od kaloryfera, ponieważ na ogół źle znoszą oddziaływanie ciepła.

 

Starocie w mieszkaniu: wspólny mianownik

Osoby z kolekcjonerskim zacięciem zapewne nie zadowolą się zaproponowanym przez nas powyżej rozwiązaniem. W końcu nie pozwala ono na zgromadzenie w niewielkiej przestrzeni dużej ilości antycznych przedmiotów. Ale nawet jeśli nie posiadamy na własność starej kamienicy czy renesansowego pałacyku gdzieś za miastem, możemy stworzyć w mieszkaniu estetyczną i harmonijną kompozycję zabytkowych mebli i dodatków. Pod warunkiem jednak, że wszystkie one będą miały jakiś mianownik wspólny bądź też będą się wzajemnie dopełniały. Najważniejsze, aby uniknąć przypadkowych dysonansów.

 

Wkomponowanie antyków w nowoczesne wnętrze wymaga pewnego wyczucia i nie może przebiegać bez żadnych reguł. Uzyskasz ciekawe rezultaty tylko pod warunkiem, że będziesz umiejętnie łączył ze sobą poszczególne elementy wystroju. Mamy nadzieję, że garść powyższych wskazówek Ci w tym pomoże.